Mindent a csokiról

A kecskeméti Mercedes-Benz Iskola német nyelvi előkészítő osztálya 2022. március 29-én részt vesz a Veszprémben megrendezésre kerülő „Wunderbar fesztivál: Német.Siker.Karrier.” elnevezésű programsorozaton. A nyelvi előkészítő osztály egy jelenléti előadással készül a következő témakörben: Mindent a csokiról.
Az érdeklődők egy link segítségével online is becsatlakozhatnak és követhetik az előadást.
Előzetesként most következzen a projektünk rövid bemutatása. Szurkoljanak/szurkoljatok nekünk!

 

Tárgy: Mindent a csokiról

Mindent a csokiról – A kecskeméti Mercedes-Benz Iskola nyelvi előkészítő osztályának prezentációja a „Wunderbar” fesztiválon (Veszprém, Magyarország)

Osztály: Nyelvi előkészítő osztály (németül: Sprachvorbereitungsklasse, a továbbiakban SVK)

Osztályfőnökök: Kerstin Eisert és Dugár Péter, Mercedes-Benz Iskola

 

Projektleírás:
Valószínűleg nincs olyan gyerek, amelyik nem lelkesedne a kakaóért.
Mindenki szereti a csokoládét, kicsik és nagyok, fiatalok és öregek. A németek évente majd 11 kilót fogyasztanak ebből az édességből. Arról azonban keveset tudunk, hogy honnan származik, hogyan készül és milyen hatást gyakorol a szervezetünkre.
Ezeket a kérdéseket tették fel maguknak az SVK diákjai, akik követték a kakaó útját a termesztéstől a boltokig, hogy a következő témakörökön keresztül más tanulók érdeklődését is felkeltsék:

Biológia és földrajz: kakaótermesztés
Történelem: az „új világ” felfedezése
Kémia: a csokoládé emberi szervezetre gyakorolt hatása
Hon- és népismeret: a csokoládé magyar-német gyökerei
Fizika: a csokoládé előállítása
Művészet/zene: a téma zenei feldolgozása és vizuális megjelenítése

Egy interaktív utazás során a diákok izgalmas dolgokat tudnak meg, például, hogy honnan származik a kakaó, mit tartalmaz ez a növény, hogyan lesz a kakaóból csokoládé és hogy ki építette az első csokoládégyárat Budapesten/Magyarországon. Utóbbi Friedrich Stühmer volt, egy Hamburgból származó cukrász, aki elsőként állított elő szaloncukrot ipari mennyiségben.
Megtudhatjuk, hogy július 7-én van a nemzetközi csokoládé nap, továbbá, hogy Gottfried Heinrich Christoph és August Friedrich Timaeus 1839-ben Drezdában állították elő a világ első tejcsokoládéját, méghozzá kecsketejből.
A vállalkozók a csehországi Děčínben és Prágában, valamint Bécsben és Budapesten hoztak létre leányvállalatokat. A vállalat a szász és az osztrák királyi család beszállítója is volt. Erre a dicsőséges időszakra emlékeztet a drezdai csokoládémúzeum is.
Továbbá nem maradhat ki a felsorolásból egy közkedvelt magyar édesség: a Pöttyös Túró Rudi.
Mindeközben a tanulók nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy közvetítsék az egészséges és tudatos fogyasztás módját diáktársaik felé.
A projekt foglalkozik a Fairtrade témakörével is, amely kapcsán bemutatják a Fairtrade árujelzést, illetve elmagyarázzák a különbséget a hagyományos és a „fair”, tehát méltányos kereskedelem között. Bemutatják azoknak az elefántcsontparti gyerekeknek az élethelyzetét, akik szüleikkel egy kakaóültetvényen dolgoznak. A diákok így elgondolkodhatnak azon, hogy a mi csokoládénk gyakran egy olyan folyamat végterméke, amely során gyerekmunkát is alkalmaznak.
Az interaktív felfedezőút egyik csúcspontját a svájci Lindt-ben található csokoládémúzeum megismerése jelenti.
E komoly témák után a diákok egy játékos kvízzel (Kahoot) töltődhetnek fel és egyúttal leellenőrizhetik az új tudásukat. A játékhoz az SVK diákjai tabletet is visznek magukkal, amelynek használatáról egy rövid bevezetőt is tartanak.
A kvíz első három helyezettje oklevelet és csokoládét kap jutalmul.
A kvíz után az SVK egy meglepetéssel, méghozzá egy csokoládékóstolóval kedveskedik. A gyerekeknek dönteniük kell, hogy melyik csokoládé ízlik nekik a legjobban. 
Zárásként egy zenei produkció szolgál: az osztály „virtuózai” fuvolán adnak elő egy darabot, a diákok közösen eléneklik a csokoládé dalt, amelyet egy tánckoreográfia kísér.
A közös csokoládé-projekt emlékéül az előadás résztvevői egy kis könyvet kapnak, amely segítségével tovább dolgozhatnak a témával a saját tanóráikon.
Végül a rajztanár útmutatásával a diákok készítenek egy plakátot, amelynek témája (természetesen) a csokoládé.


Kerstin Eisert és Dugár Péter